fbpx

ישי שאער

 2

"הדרישות הטכניות הגיעו לקצה גבול היכולת האנושית, ושאער התמודד איתן ביד אמן. נוסף לעידון ושקיפות מגעו, בגישה זהירה למדי, הוא הצליח לגרום לפסנתר לרעום ולהפיק מצלולים סימפוניים שנדמה היה שבקעו מתוך גופו. פסנתרן גדול"

(חיימה דונוסו, "אל מרקוריו", צ'ילה 2016)

  2

"ביצוע ללא רבב ובריכוז יוצא דופן… הצבעים והאופי הושגו בתבונה רבה, תוך תחושה יותר ממרשימה של סערה פנימית"

(ברייס מוריסון, מבקר מוזיקה במגזין "גראמופון", בריטניה 2006)

  2

"איזה אמן! מי שלא יכול היה לראות את ידיו העדינות מתעופפות על המקלדת, הבחין בריכוז בעיניו או במידה בה גבו השתתף בנגינה. כל גופו של שאער רטט עם המוזיקה!"

(פרנסואה קלראן, סוד ווסט, צרפת 2017)

 2 

"כל מה שביצע הפסנתרן הישראלי ישי שאער היה רווי שטף וחן"

(מייקל צ'רץ', "קלסיקל מיוזיק מגזין", בריטניה 2009)

 

  2

כשמאחוריו שורה של זכיות בפרסים ובתחרויות בארץ ובחו"ל, ופעילות מוזיקלית עניפה הכוללת קונצרטים ברחבי העולם, ישי שאער נחשב כיום לאחד מן הבולטים שבפסנתרנים הישראלים בני דורו.
 2

הופעותיו כללו רסיטלים באולמות נחשבים בבריטניה כמו "קווין אליזבת' הול", "סנט ג'ורג' בריסטול" ו"צ'לטנהאם טאון הול", וכן באולם ה"פילהרמוני" בוורשה, אולם פאבלו קאזאלס בפורטו ריקו, "סאלה סאו פאולו" בברזיל ותאטרון סוליס באורוגוואי. הוא השתתף בסדרות קונצרטים יוקרתיות כמו זו של ה"סוסיידד פילהרמוניקה דה לימה", סדרת רסיטלי הפסנתר של האולם המרכזי בהאג שבהולנד, וכן בפסטיבלים שונים, ביניהם פסטיבל סיון שבשוויץ, פסטיבל באך שבמונטריאול, קנדה, סמאנס מוזיקלס בצ'ילה, פסטיבל סוואנסי בבריטניה, פסטיבל גדאנסק בפולין, פסטיבל דמטריה ביוון, פסטיבל ישראל ופסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון. הוא שיתף פעולה כנגן קאמרי עם אמנים בינלאומיים מובילים, ביניהם הצ'לן מישה מאיסקי, הכנרת ליזה פרשטמן, רביעיית בנוויץ, רביעיית קארדוצ'י, רביעיית קונטמפו של רשות השידור האירית ורביעיית אביב. כמו כן הופיע כסולן עם התזמורת הסימפונית של נווארה והפילהרמונית של מאלגה שבספרד, התזמורת הברנדנבורגית של פרנקפורט בגרמניה, התזמורת הסימפונית של הבי.בי.סי בוויילס, התזמורת הקאמרית מק'גיל שבקנדה, כמו גם עם התזמורות החשובות בישראל.

באפריל 2011  ניגן שאער בסדרה של שישה קונצרטים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית. כחצי שנה לאחר מכן, הוזמן לערוך את קונצרט הבכורה שלו באולם הטונהלה בציריך, כשניגן שם עם התזמורת הקאמרית של לוזאן. הופעה זו זכתה לשבחי הביקורות; בין השאר נכתב עליו במגזין הגרמני 'דאס אורקסטר': "בצליל זורח ומעורה היטב בתזמורת, ניגן שאער את הקונצ'רטו של מוצארט באקספרסיביות, בארטיקולטיביות רבת עומק, עם מגע מובחן ופיסוק מרתק. שאער הוא  'מספר סיפורים' שמכיר היטב את המוצארט שלו".
 2

בשנת 2006 זכה שאער במקום הראשון בתחרות הבינלאומית בניופורט שבבריטניה. שנה לאחר מכן זכה במקום השלישי בתחרות הבינלאומית ע"ש סילביו בנגלי שבאיטליה, ובמהלך  2008 הספיק לזכות בשלוש תחרויות מקומיות – ביניהן תחרות קלרמונט של קרן התרבות אמריקה-ישראל. בשנת 2009 זכה בפרס בתחרות בטהובן הבינלאומית בבון שבגרמניה, וב-2018 ניגן רסיטל בפסטיבל פיאנו או ז'קובה.

 2

ישי שאער, יליד שנת 1983, החל את לימודי הפסנתר בגיל 7 אצל חנה ברזילי ומאוחר יותר למד אצל ד"ר אסף זהר. את התואר הראשון עשה בכיתתו של פרופ' תומר לב בבית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה של אוניברסיטת תל-אביב, ולאחר מכן המשיך ללימודי תואר שני אצל פרופ' אריה ורדי. תוך כדי קיבל הדרכה בכיתות אמן ומסגרות אחרות מאמנים בעלי שם כמו דניאל בארנבוים, ולדימיר אשכנזי, מארי פרחיה, מאטי רקליו ופנינה זלצמן. הוא נבחר לקחת חלק בתכנית היוקרתית לקידום סולנים של הקרן השוויצרית "אורפאום", וכן זכה למלגות בהצטיינות מטעם קרן התרבות אמריקה-ישראל.