fbpx
אודות

מנהל מוזיקלי

מנהל מוזיקלי

סטיבן סלואן, מנהל מוזיקלי

המנצח סטיבן סלואן, יליד ארצות הברית, הוא מנהלה המוזיקלי החדש של התזמורת הסימפונית ירושלים. מאסטרו סלואן נכנס לכהונה בתחילת העונה הנוכחית, והוא החליף את המנהל הקודם, מאסטרו פרדריק שאזלן, שסיים את תפקידו לאחר שבע שנים בתפקיד.
1
מאסטרו סלואן הוא איש חזון, שזוכה להערכה רבה בקרב אמנים ופעילי תרבות בזכות רעיונות מקוריים ואיכות אמנותית מן המעלה הגבוהה ביותר. הוא היה תלמידם של גארי ברתיני, פרנקו פררה ויוג'ין אורמנדי. עם סיום לימודיו החל בקריירה בינלאומית וכיהן כמנהל האמנותי במספר מוסדות ובהם פסטיבל ספולטו, אופרה צפון בלידס, תזמורת המלחינים האמריקניים, וכן כמנצח ראשי בתזמורת סטוונגר. כיום הוא משמש בתפקיד מנצח אורח ראשי ויועץ אמנותי לאופרה של העיר מאלמו בשוודיה.
1
מאסטרו סלואן מכהן כמנהל אמנותי של התזמורת הסימפונית של בוכום, תפקיד שהוא ממלא ברציפות מאז 1994 ושבמסגרתו הפך את התזמורת לאחת המובילות בגרמניה. במהלך שנות כהונתו היה לו חלק מרכזי בתכנון ובבניית מרכז המוזיקה הייעודי של התזמורת – המוזיקפורום של חבל הרוהר, על שם אנה-ליזה ברושט, אותו חנך ב-2016. פתיחת המרכז קצרה שבחים בינלאומיים. לאחר שנבחר חבל הרוהר לשמש כבירת התרבות של אירופה ב-2010 מונה סלואן למנהל האמנותי של פסטיבל "רוהר 2010". במסגרת תפקיד זה יזם והוביל שורה ארוכה ומגוונת של אירועי תרבות שהותירו את חותמם על האזור. במסגרת אירוע הנעילה של הפסטיבל, "יום שיר", ניצח סלואן על מקהלה של כ-65,000 איש. אירועים בולטים נוספים מן העת האחרונה כוללים ביצוע של הרקוויאם מאת ליגטי בטריאנלה של חבל הרוהר, שנערכה ב-2019, וכן ביצוע בכורה גרמני לאופרה החדשה אסיר המדינה מאת המלחין האמריקני דייויד לנגז, שצפוי להיערך במאי 2020. האופרה הוזמנה כשיתוף פעולה בין התזמורת בבוכום, התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק, מרכז הברביקן בלונדון, מרכז ל'אודיטורי בברצלונה, מרכז דה דולן ברוטרדם, תזמורת הקונצרטחבאו בברוז' ובית האופרה של מאלמו.
1
סלואן מרבה להופיע כמנצח אורח עם התזמורות המובילות בעולם, וניצח בין היתר על התזמורת הפילהרמונית של לונדון, התזמורת הסימפונית של סן פרנסיסקו, התזמורת הסימפונית של סידני, התזמורת הסימפונית של טוקיו, התזמורזת הסימפונית הגרמנית בברלין, תזמורת הרדיו של פרנקפורט, תזמורת פילהרמוניה בלונדון, התזמורת הסימפונית של ברמינגהם, התזמורת הפילהרמונית של רדיו צרפת, התזמורת של תיאטרו קומונאלה די בולוניה, התזמורת הסימפונית של מדינת סאו-פאולו בברזיל והתזמורת הסימפונית של שיקגו.
1
סלואן הוא מנצח אופרה מבוקש. הוא הוביל הפקות של אופרות באולמות יוקרתיים כגון הקובנט גרדן בלונדון, שם ניצח על נישואי פיגרו (מוצרט); האופרה של לוס אנג'לס, שם ניצח על גרנדל (גולדנת'ל); האופרה הדנית המלכותית בקופנהגן, שם ניצח על מדאם בטרפליי (פוצ'יני); באופרה של סן פרנסיסקו, שם ניצח על הבכורה העולמית של בתו של חובש העצמות (ואלאס); הגרנד אופרה של יוסטון, שם ניצח על חליל הקסם (מוצרט) ועל פרשת מרקופולוס (ינצ'ק); באופרה הלאומית הוולשית, שם ניצח על איפיגניה בטאוריס (גלוק); הדויטשה אופר בברלין, שם ניצח על אהבת שלושת התפוזים (פרוקופייב); האופרה של שטוטגרט, שם ניצח על מקבת (ורדי); האופרה הישראלית, שם ניצח על שולי הפנינים (ביזה) ובגראן תאטר של ז'נבה, שם ניצח על חלום ליל קיץ (בריטן). בנוסף הוא מרבה לנצח על אופרות בפסטיבלים החשובים בעולם, והופיע, בין היתר בפסטיבלים בהונג קונג, שם ניצח על סאלומה (ר' שטראוס); בסנטה פה, שם ניצח על קטיה קבנובה (ינצ'ק); בפסטיבל אדינבורו, שם ניצח על ג'נובבה (שומאן); בזלצבורג, שם ניצח על אף לא זאת (פלדמן); ובניו יורק, שם ניצח, בין היתר, על החיילים (צימרמן) בלינוקלן סנטר ועל אנה ניקולה (טורנייג') במסגרת פסטיבל האופרה של העיר.
1
חינוך וקידום של הדור הצעיר עומדים לנגד עיניו של סלואן מראשית דרכו. הוא מנצח באופן תדיר על תזמורות נוער כתזמורת הפילהרמונית הגרמנית הצעירה בפרנקפורט, תזמורת הבונדיוגנדאורקסטר, שמושבה בבון והתזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה. החל משנת 2013 מכהן מאסטרו סלואן כפרופסור באוניברסיטה לאמנות בברלין, שם יסד את האקדמיה הבינלאומית לניצוח.