אודות

מנהל מוזיקלי

מנהל מוזיקלי

פרדריק שאזלן, מנהל מוסיקלי

מאסטרו פרדריק שאזלן הוא מנהלה המוסיקלי של התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור. שאזלן החל בקדנציה בעונת 2011-2012 וזו כהונתו השנייה בתפקיד, לאחר ששירת בו בין השנים 1999-2002. שאזלן הוא מנצח, פסנתרן, מלחין וסופר. הוא נולד בפריז וזכה לחינוך מוסיקלי בקונסרבטוריון של פריז ובמוצרטאום בזלצבורג. קריירת הניצוח שלו החלה ב-1989, כשהתמנה כעוזרו של דניאל ברנבוים בפריז ובביירוית. ב-1991 התמנה לעוזרו של פייר בולז באנסמבל אינטרקונטמפרן.

ב-2010 נתמנה מאסטרו שאזלן למנהל המוסיקלי של האופרה של סנטה פה, לאחר שב-2009 ערך שם את הבכורה שלו כשניצח על לה טרוויאטה (ורדי). את עונת 2011 יפתח בביצוע לפאוסט (גונו). מאסטרו שאזלן ניצח בלהקות ובבתי אופרה מן המובילים בעולם, בין היתר בברלין, מדריד, ברצלונה, רומא, ונציה, סקוטלנד וּוויילס. כמו כן, ניצח על תזמורות מרכזיות בעולם, שעמן אפשר למנות את כל התזמורות המרכזית בפריז, את התזמורת הפילהרמונית של וינה, התזמורת הסימפונית של וינה, תזמורת האלה ממנצ'סטר, התזמורת הסימפונית של לונדון והלונדון פילהרמוניה.

ב-1997 נתמנה לתפקיד מנצח הבית של האופרה הממלכתית של וינה, שם ניצח על יותר מ-110 קונצרטים. בשנים האחרונות ניצח בווינה על הפקות היהודייה (פרומנטל הלוי) עם ניל שיקוף, וורתר (מסנה) עם יונס קאופמן. מאסטרו שאזלן כיהן כמנהלה המוסיקלי של האופרה של רואן במשך שלוש שנים. בין 1993–1996 ניצח באופן קבוע בפסטיבל ברגנץ באוסטריה, ושם גם שיתף פעולה עם הבמאי הנודע דייוויד פאונטני בהפקות רחבות היקף של כמה אופרות, ובהן נבוקו (ורדי) ופידליו (בטהובן). ב-2005 נתמנה לתפקיד המנהל המוסיקלי של התאטרון הלאומי של גרמניה במנהיים, שם ניצח על אופרות של וגנר, ובהן טריסטן ואיזולדה וטנהויזר, וכן על מרבית היצירות החשובות של ריכרד שטראוס.

ב-2002 ערך את הופעת הבכורה שלו במטרופוליטן אופרה בניו יורק, בביצוע של הטרובדור (ורדי), ומאז הוביל את המטרופוליטן אופרה בהפקות של סיפורי הופמן (אופנבך), ערבית סיציליאנית (ורדי), הספר מסוויליה (רוסיני) ולה בוהם (פוצ'יני). לאחרונה השלים סדרת קונצרטים בתאטרון הלאומי החדש של טוקיו, שם ניצח על טוסקה (פוצ'יני). ב-2005 ניצח באופרה של לוס אנג'לס על הפקה של רומיאו ויוליה (בליני) בהשתתפות רולנדו וילזון ואנה נטרבקו. ב-2010 שב לתאטרון בטוקיו והוביל הפקה של אנדראה שנייה (ג'ורדנו). באותה שנה גם שיתף פעולה עם הבמאי פייר לואיג'י פיצי בהפקה של פאוסט (גונו), שנערכה במסגרת קונצרט הפתיחה של פסטיבל מסראטה באיטליה.

שאזלן ביצע כסולן את הקונצ'רטו מס' 5 לפסנתר מאת בטהובן עם התזמורת הפילהרמונית של וינה. כמנצח סולן הוביל ביצועים לקונצ'רטו בסול מז'ור מאת רוול ביפן, באיטליה ובישראל.

מאסטרו שאזלן מקדיש תשומת לב מיוחדת להרחבת הרפרטואר הקונצרטי: הוא ביצע למעלה מ-20 יצירות בביצועי בכורה ואף הקדיש לנושא פרק בספרו האחרון "מוסיקה בכל מובן", ספר שעוסק לעומק בסוגיות של מוסיקה מודרנית ויחסה לקהל. הספר ראה אור בצרפתית, גרמנית ואנגלית.

כמלחין הלחין שאזלן יצירות תזמורתיות, פסקולים ואופרות. יצירותיו כוללות את הקטע הנודע
"מחול הדיווה" מתוך הסרט "האלמנט החמישי" וכן את סוויטת שאגאל לתזמורת, שבוצעה לראשונה על ידי התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור. האופרה אנקת גבהים, שחיבר על פי ליברית מאת פ"ה  פישר, הוקלטה על ידי תזמורת לונדון פילהרמוניה עם המקהלה הסימפונית של לונדון. הסוויטה הכוראלית שפותחת את האופרה בוצעה בנורווגיה, באיטליה ובישראל. לאחרונה ביצעו המנצח ולרי גרגייב וזמרת הסופרן נטלי דסאי קטעים נבחרים מאנקת גבהים במסגרת קונצרט מיוחד שנערך ברוסיה.