fbpx
אודות

מלחין הבית - ד"ר בנימין יוסופוב

.
ד"ר בנימין יוסופוב, יליד טג'יקיסטן ובוגר הקונסרבטוריון הממלכתי על שם צ'ייקובסקי במוסקבה, הוא מלחין, פסנתרן ומנצח בעל שם, אשר זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה (1999, 2008) ופעמיים בפרס אקו"ם, בפרס איגוד המלחינים הישראלים, בפרס לנדאו, וכן בפרס אקו"ם על מפעל חיים (2016). יצירותיו הופיעו בפסטיבלים רבים ויוקרתיים ביותר ברחבי העולם, ובוצעו בין היתר בידי התזמורות הפילהרמוניות של לונדון, מינכן, איסלנד, אמסטרדם, לוצרן, בלגרד ורבות אחרות.
.
בנימין יוסופוב הוא מנהלה המוזיקלי ומנצחה של התזמורת הקאמרית 'סולני ישראל' כפר סבא, אותה יסד בשנת 2015 ובה חברים נגניה הטובים ביותר של ישראל. יוסופוב הוא גם מיסדה ומנהלה המוזיקלי של התזמורת הסימפונית של הכפר הירוק, מאז הקמתה בשנת 2012.

.

רשימה קצרה של אולמות הקונצרטים בהם הופיע כוללת את הפילהרמוני ברלין, קלן, מינכן, הסאל פלייה בפריז, הקונצרטחבאו אמסטרדם, הרויאל פסטיבל הול בלונדון ה-KKL לוצרן ורבים אחרים.

.

כמלחין וכמנצח, שפתו המוזיקלית עשירה בהשפעות סגנוניות אתניות ממזרח וממערב – הבאות לידי ביטוי, בין היתר, בשימוש בכלים אקזוטיים, וכן בחיקוי קולותיהם בכלי התזמורת הסימפונית.

.

"הקונצ'רטו לוויולה הטוב ביותר שנכתב אי-פעם", הכריז הכנר מקסים ונגרוב לאחר שביצע את היצירה שכתב עבורו יוסופוב – יצירה שחייבה אותו לא רק לנגן על הוויולה, אלא אף לאלתר על כינור חשמלי ולרקוד טנגו – ואילו הצ'לן מישה מאיסקי, שניגן יצירה של יוסופוב בבכורה עולמית עם התזמורת הסימפונית לוצרן, הכריז כי "אני מאמין בכנות כי על המוזיקה לגעת בלבם של האנשים, והמוזיקה של בנימין יוסופוב נוגעת בלבי ללא ספק".

.

לאחרונה בוצע הקונצ'רטו השני של יוסופוב לכינור על ידי הכנר הנודע ודים רפין בהזמנה משותפת של הפסטיבל בנובוסיבירסק, התזמורת הפילהרמונית של רדיו צרפת והסימפונית של ברלין.

.

יוסופוב תורם תרומה משמעותית לעולם המוזיקה בארץ. את יצירותיו מבצעות כל התזמורות הישראליות הגדולות  -התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית ירושלים, התזמורת הסימפונית ראשון לציון, התזמורת הסימפונית חיפה, התזמורת הקאמרית הישראלית, הסינפונייטה הישראלית באר-שבע ואנסמבל סולני ת"א.

.

המוזיקה של יוסופוב אינה מוגבלת לז'אנר מסוים ואין לה שייכות אתנית כזו או אחרת, אלא היא כוללת בתוכה את כל הסגנונות וההשפעות האפשריים, על מנת ליצור שפה מוזיקלית ייחודית משלו, הן כמלחין והן כמנצח. ביצירותיו הוא עושה שימוש במסורות המוזיקליות של המערב והמזרח גם יחד, כולל שימוש במקורות מוזיקליים של קהילות אתניות שונות, ומשלב זהויות תרבותיות מסוימות עם הכלים המודרניים של המוזיקה המערבית. אחת מיצירותיו האחרונות, למשל, מושפעת מהטנגו, בזמן שהסולן נדרש בשלב מסוים לנגן על כינור חשמלי בסגנון רוק. תוך התמסרות עמוקה לגוון ולצבע כאבני יסוד חשובות, כוללת כתיבתו של יוסופוב הן את השימוש בכלים אקזוטיים והן יצירת קולות אותנטיים באמצעות חיקוים על ידי כלי התזמורת הסימפונית.

.

בשנת 2001 השלים תאר דוקטור (PhD) באוניברסיטת בר-אילן.

.

יצירותיו יוצאות לאור בהוצאת סיקורסקי בהמבורג והן בוצעו באופן נרחב על ידי מגוון רחב של אמנים בעלי שם ותזמורות ברחבי העולם, בהן התזמורת הפילהרמונית לונדון, התזמורת הפילהרמונית מינכן, התזמורת הפילהרמונית של רדיו צרפת, התזמורת הסימפונית דרזדן, התזמורת הקאמרית ציריך, התזמורת הפילהרמונית בוגוטה, התזמורת הסימפונית העולם החדש, התזמורת הפילהרמונית של רדיו צפון גרמניה, התזמורת הסימפונית איסלנד, התזמורת הסימפונית אמסטרדם, התזמורת הסימפונית ליסבון, התזמורת הסימפונית ברנדנבורג, התזמורת הפילהרמונית בלגרד, התזמורת הסימפונית בוכום, התזמורת הסימפונית אאכן, התזמורת הסימפונית לוצרן ורבות אחרות. יצירותיו בוצעו גם בפסטיבלים ברחבי העולם כגון: פסטיבל פוקוס ניו יורק, פסטיבל יובנטוס בצרפת, פסטיבל מנטון, בביאנלה של זגרב בקרואטיה, לודוויגסבורגר שלוספסטשפילה, פסטיבל אלמידה בלונדון, דוכן המלחינים הבינלאומי בפריז ובפסטיבלים רבים ברוסיה ובישראל. עד כה פורסמו עשרה תקליטורים מיצירותיו.

.

בשנת 2005 בוצע הקונצ'רטו לוויולה של יוסופוב, שנכתב עבור הכנר הבינלאומי מקסים ונגרוב, על ידי הכנר בהופעת בכורה עולמית בהנובר שבגרמניה. הקונצ'רטו, אשר כותרתו המלאה היא  Viola Tango Rock Concerto, משלב בתוכו את הרעיון החדשני הדורש מהסולן לא רק לנגן על הוויולה, אלא אף לאלתר על כינור חשמלי ולרקוד טנגו. היצירה התקבלה בהתלהבות רבה על ידי מאזינים ומבקרים רבים ברחבי העולם, ולאחרונה הוצגה במסגרת הסרט התיעודי 'לחיות את החלום', על חייו של מקסים ונגרוב – שיצא לאור בחברת EMI קלאסיקס ונמכר ברחבי העולם. בסרטו מכתיר ונגרוב את היצירה כ"קונצ'רטו לוויולה הטוב ביותר שנכתב אי פעם", בהכריזו "יוסופוב הוא מלחין מעולה ויוצא דופן".

.

יוסופוב כתב גם קונצ'רטו לצ'לן מישה מייסקי לרגל יום הולדתו ה-60. היצירה בוצעה בבכורה עולמית על ידי מייסקי והתזמורת הסימפונית לוצרן בניצוחו של בנימין יוסופוב בינואר 2008. "אני מאמין בכנות כי על המוזיקה לגעת בלבם של האנשים", מצהיר מייסקי, "המוזיקה של בנימין יוסופוב ללא ספק עושה לי זאת. לכן אני מצפה לנגן את הקונצ'רטו לעתים קרובות ככל האפשר!" היצירה הוזמנה על ידי התזמורת הפילהרמונית לוצרן, הפילהרמונית הישראלית והתזמורת הפילהרמונית לונדון וזכתה בפרס ראש הממשלה. חברת התקליטים דויטשה גרמופון הוציאה לאור תקליטור ובו הקונצ'רטו לצ'לו בניצוחו של המלחין.

.

יוסופוב הוא גם פסנתרן מוכשר, והופיע עם מקסים ונגרוב בפסטיבלים בברטיסלאבה, בריסל, לימריק, וויסבאדן (גרמניה( וסנט אמיליון (צרפת), וכמו כן בפסטיבל במוס בבלגרד ובפגניניאנה בז'נבה.

מוזיקאים ישראלים מוזמנים ליצור קשר עם בני באמצעות דואר אלקטרוני:
[email protected]

http://www.byusupov.com