הביקורות ביפן מהללות את התזמורת!

נובמבר 29, 2016

ביקורה של התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור, ביפן זוכה לביקורות נלהבות בעיתונות המקומית

הביקורות ביפן מהללות את התזמורת!

התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור, נמצאת בעיצומו של סיור מוצלח מאוד ביפן. למרות ביטול הטיסה שלה ליפן בשל השביתה באל-על, ולאחר שחוותה שתי רעידות אדמה עד כה - הסיור נמשך כמתוכנן, האולמות מלאים, הקהל מריע, וכך גם הביקורות.

בעיתון הוקוקו שימבון, למשל, נכתבה ביקורת על הקונצרט שביצענו בעיר קאנאזאווה. הביקורת, תחת הכותרת ׳תזמורת יהודית מתארת דרמה נפלאה׳ משבחת את התזמורת, ובעיקר את המנצחת היפנית טומומי נישימוטו וכן את הצ׳לן דמיטרי יבלונסקי שהותירו רושם עז על הנוכחים באולם. כמו כן מסופר בכתבה על תוכנה של הסימפוניה החמישית של מהלר. 

nishimotoreview


1128%e8%a5%bf%e6%9c%ac%e6%99%ba%e5%ae%9f%e7%b4%99%e9%9d%a2׳השרביט מלא-התשוקה של טומומי נישימוטו׳ (מתוך העיתון טואואו אאומורי, המקומון של אאומורי, שם ניגנו ב-22.11).

״מעל ל-1,300 איש נהנו הנאה מרובה מהקונצרט של המנצחת נישימוטו ושל התזמורת הנכבדה, בין המובילות בישראל. ״תלמיד חטיבת ביניים״, כך כתב המבקר, ״שהגיע לקונצרט, אמר לי: ׳זו הפעם הראשונה שבה אני מקשיב לקונצרט תזמורתי, והייתי בהלם.׳״


 

תזמורת מירושלים מגיעה לסיור ביפן
מאת צ׳יצ׳ו איוצ׳י, Japan Times
16/11/16
---
שוחרי מוסיקה קלאסית ביפן עתידים לחוות חוויה נפלאה כשהתזמורת הסימפונית ירושלים תערוך את הסיור הראשון שלה במדיה בין ה-19 לנובמבר ל-4 בדצמבר.

לאורך ההיסטוריה בת 80 השנים שלה כתזמורת מובילה, מילאה התזמורת הסימפונית ירושלים תפקיד חיוני בעיצוב האקלים התרבותי בישראל.

הצליל רב-הגוונים של התזמורת היה מוקד משיכה עבור שוחרי מוסיקה ומוסיקאים כאחד, כפי שניתן להבחין מכך שכמה מהאמנים החשובים בעולם שיתפו עמה פעולה, ביניהם הפסנתרן הפולני-אמריקני ארתור רובינשטיין (1887-1982), המנצח יליד גרמניה אוטו קלמפרר (1885-1973) , והכנרים יהודי מנוחין (1916-1999), ואייזק שטרן (1920-2001).

ההופעות המדויקות של חטיבת כלי-הקשת של התזמורת בולטות במיוחד, ומשקפות את המסורת היהודית העבותה של נגינה בכלים אלו.

כשהיא מונהגת בידיו של המנצח והצ׳לן הרוסי-ישראלי דמיטרי יבלונסקי, הסיור כולל שיתופי פעולה שונים עם מוסיקאים יפנים.

המנצחת טומומי נישימוטו תנצח על התזמורת בעשרה קונצרטים ברחבי יפן, הכוללים את הסימפוניה מס׳ 5 מאת המלחין היהודי הגדול גוסטב מהלר. בנוסף ליצירה זו, נישימוטו תשתף פעולה עם יבלונסקי בביצוע לקונצ׳רטו לצ׳לו מאת אנטונין דבוז׳ק.


בנוסף ללוח-הזמנים של הסיור, ייערך גם קונצרט עם תכנית שונה בטוקיו ב-21 לנובמבר, תחת שרביטו של היסאיושי אינוויי, שהיה תלמידו של המנצח הישראלי המנוח גארי ברתיני (1927-2005), מנהלה המוסיקלי לשעבר של התזמורת הסימפונית ירושלים.


׳באופן מסורתי, יהודים אוהבים כלי-קשת, במיוחד את הכינור, והעבירו את כישוריהם בנגינה על כלים אלו דורות על גבי דורות. יש כל כך הרבה כנרים יהודיים חשובים׳, אומר אינוואי. ׳מוסיקאים רבים עברו להתגורר בישראל, כשלהם רקע היסטורי מגוון ובשל נסיבות שונות.׳


אינוואיי יבצע את הקונצ׳רטו מס׳ 2 מאת פיוטר איליץ׳ צ׳ייקובסקי, יצירה נפלאה ועם זו מבוצעת לעתים נדירות, עם הכוכב העולה, הפסנתרן היפני טומוהירו אדאצ׳י.

׳ההופעה המשותפת שלנו הביאה לי השראה. היה ממש שווה מבחינתי להגיע׳, אומר אדאצ׳י, ששהה בירושלים במשך מספר ימים לחזרות. ׳זה אתגר גדול עבורי, אבל אעשה את המיטב כדי לבצע את הקונצ׳רטו יוצא-הדופן הזה עם הסימפונית ירושלים ביפן.׳


נישימוטו בילתה כמה ימים בירושלים וניצחה על התזמורת הסימפונית ירושלים מוקדם יותר החודש. היא ביקרה בעיר העתיקה ועל כך היא מספרת ׳עברתי על פני הצליינים הרבים, והבחנתי ברגשות של האנשים, ויכולתי להתבונן אחורה, אל ההיסטוריה האנושית׳.


זהו רגש שהיא מקווה להעביר לקהל שיבוא לצפות בה במהלך הסיור ביפן.׳המנצחת טומומי נישימוטו בקונצרט עם התזמורת הסימפונית ירושלים, שתבקר ביפן׳.
(מתוך אתר האינטרנט jiji.com)

screen-shot-2016-11-29-at-10-56-31-am

המאמר (שפורסם ב-11.11) מציג את המנצחת נישימוטו ואת התזמורת הסימפונית ירושלים, על רקע הקונצרט שערכנו בירושלים לקראת הסיור (12.11.16)

 ׳מתוך משאלה לשלוח את ריחן של הרוחות מן המקום הקדוש׳
 
(ניאיגטה ניפו, המקומון של מחוז ניאיגטה)

המנצחת טומומי נישימוטו תנצח על התזמורת הסימפונית ירושלים ב-25 לנובמבר בניאיגטה, ועל יצירת מופת מאתגרת מאת מהלר.טומומי נישימוטו תנצח על התזמורת הסימפונית ירושלים, המופיעה ביפן בפעם הראשונה 

 (21.11.16, באתר ticket-news.pia)

המנצחת היפנית טומומי נישימוטו משוחחת על התרגשותה לקראת הניצוח על התזמורת ולקראת ביקורה בישראל

screen-shot-2016-11-29-at-11-26-12-am

screen-shot-2016-11-29-at-11-26-39-am


׳ניצחתי כבר ב-30 מקומות ברחבי העולם, אבל בפעם חלומי מתגשם ואני מנצחת על אחת מן התזמורות המובילות בישראל׳, אומרת נישימוטו. ׳המפגש עם החמישית של מהלר הוא חשוב עבורי. זו יצירה אהובה, ועבור תזמורת היהודית יש ליצירה משמעות מיוחדת - אני רוצה שהנגנים ינגנו זה עבור זה, יחלקו את היצירה, וייצרו תגובה כימית. אני מצפה לחוויה שתעלה על כל הציפיות׳.

 טומומי נישימוטו, המנצחת בדרכים - ״אני רוצה להחזיר ליפן דברים שאינם ברי-תיאור, כמו האווירה המקומית (של ירושלים).
(מאת מבקר המוסיקה מסהידה האיישי, אסאהי)

טומומי נישימוטו משוחחת על התרגשותה לקראת הקונצרטים עם התזמורת הסימפונית ירושלים ולקראת ביקורה הראשון בישראל